czwartek, 26 września 2013

Usługi internetowe.

1. Definicja internetu.
INTERNET ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci.  W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

2. Word Wide Web w skrócie Web lub częściej WWW – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem.

3. Zagrożenia przy pracy w internecie.
Internet to niestety nie tylko same korzyści. Niezbędne jest uzmysłowienie sobie drugiej strony, pokus i zagrożeń czyhających na jej użytkowników. Dotyczy to głównie osób o nie wyrobionym jeszcze światopoglądzie oraz niewielkiej wiedzy na temat wszystkich możliwości pozytywnych oraz negatywnych internetu.
Niebezpieczeństwa czyhające ze strony internetu:
  • naruszenie naszej anonimowości;
  • rozpowszechnianie nielegalnych treści, np: pornografia dziecięca, materiały propagujące przemoc i okrucieństwo, szerzenie poglądów rasistowskich i ksenofobicznych, cyberprzemoc (prześladowania w internecie), grooming (uwodzenie nieletnich w sieci);
  • włamania sieciowe (Nasz komputer może być skanowany przez "cyberwłamaczy"- próbują oni przejąć kontrole nad komputerem ofiary.);
  • sekty i pedofile;
  • uzależnienie od internetu;
  • robaki internetowe np. wirus, robak, koń trojański, program szpiegujący, itd.
4. Uniform Resource Locator (URL) to adres internetowy, który pozwala wskazywać dowolny dokument znajdujące się na dysku serwera. URL jest czymś w rodzaju ścieżki dostępu do pliku.


5. Domian Name System (DNS) to system nazewnictwa stosowany w internecie, pozwalający posługiwać się adresami URL zamiast numerami IP. Specjalne serwery internetowe zajmują się tłumaczeniem nazw domenowych na używane przez komputery adresy IP.

6. Host.
Hostem nazwiemy każdy komputer podłączony do internetu, oferujący swoje usługi innym komputerom (np. udostępniania plików) lub spełniający w stosunku do nich funkcje nadzorcze i dysponujący dostępem do łączy komunikacyjnych.

7. Odsyłacze.
Każda witryna WWW składa się z wielu stron, między którymi można wędrować za pomocą hiperłączy, zwanych także odsyłaczami. Najczęściej są one wyróżnione w tekście podkreśleniem lub innym kolorem. Często nazywa się je również linkami.

8. a)Adres IP - w protokole IP liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej, służąca identyfikacji elementów sieci w warstwie trzeciej modelu OSI – w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią (tzw. adres publiczny); składa się z 4 liczb.
b) Maska sieciowa - maska opisuje część adresu IP, która jest stała w danej sieci. Oznacza to, że wszystkie komputry w tej sieci muszą mieć taką samą część stałą. Jeżeli część stała jest jest inna oznacza to, że komputer nie jest w danej sieci, tylko np. w internecie.
c)Brama sieciowa - maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach. W sieci TCP/IP domyślna brama (sieciowa) (ang. default gateway) oznacza router, do którego komputery sieci lokalnej mają wysyłać pakiety o ile nie powinny być one kierowane w sieć lokalną lub do innych, znanych im routerów. W typowej konfiguracji sieci lokalnej TCP/IP wszystkie komputery korzystają z jednej domyślnej bramy, która zapewnia im łączność z innymi podsieciami lub z Internetem.
Adres bramy sieciowej to adres komputera lub routera w sieci lokalnej, który na bezpośredni dostęp do internetu i może się nim podzielić z innymi komputerami. Adres bramy musi być oczywiście zgodny z maską sieciową.
d)Adresy serwerów DNS - jeżeli używamy adresów URL, przeglądarka nie odnajdzie strony bez pomoce serwera DNS, jest to więc sprawa priorytetowa i dlatego takie serwery występują parami (główny i zapasowy). Jeżeli używamy kiepskiego DNS-a, to komunikacja z nim może trwać długo i oczekiwanie może trwać długo i oczekiwanie na otwarcie strony będzie się przedłużało.

9. Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) to usługa, która dynamicznie przydziela adresy IP komputerom przyłączającym się do sieci i pozwala zautomatyzować proces konfigurowania parlamentów połączenia.

10. Wireless Application Protocol (WAP) to standard, dzięki któremu użytkownicy telefonów komórkowych wyposażonych w przeglądarkę WAP mają dostęp do zasobów sieciowych.

11. Cookies to niewielkie pliki zapisywane na dysku komputera podczas przeglądania stron internetowych, służące przeglądarce internetowej do zapamiętywania informacji o dotychczasowych wizytach na stronie jakiegoś serwisu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz