sobota, 30 listopada 2013

Na straży prawa.


1. Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.
 *Utworem nazywamy każdy przejaw działalności twórczej mający indywidualny chrakter, występujący w jakiejkolwiel postaci, niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu prezentacji.

2. Typy licencji : 
a)  Freeware - licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).

b) Public domain - w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego.

*Adware - jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy. 

*Cardware (lub Postcardware) - rodzaj licencji oprogramowania wywodzący się od Freeware i Shareware.Używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo: w zamian za to oczekują, że użytkownik przyśle im kartkę pocztową (najczęściej z miejscowości, w której mieszka).

c) GNU GPL - powszechna licencja publiczna, spotykana najczęściej w środowisku Linuksa, w myśl której program nią objęty mósi być rozpowszechniany wraz z kodem źródłowym, ponieważ każy ma prawo go modyfikować i udostępniać.

d) Shareware - rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie.

e) Demo - zburzona przez autorów wersja programu, która jes udostępniana bezpłatnie w celu rozreklamowania produktu.

f) Trial - rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 90 dni). Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program to rejestracja albo usunięcie z dysku twardego.

g) OEM - przedsiębiorstwo sprzedające pod własną marką produkty wytworzone przez inne firmy.

h) Firmware - oprogramowanie wbudowane w urządzenie, zapewniające podstawowe procedury obsługi tego urządzenia. Nowsze urządzenia posiadają często możliwość aktualizacji tego oprogramowania.

i) Abandonnware - oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi. Spotyka się również użycie tego określenia w stosunku do oprogramowania, którego twórca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu.

j) Donationware - oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem, że licencjobiorca zapłaci autorowi symboliczną kwotę.

k) Licencja
*jednostkowa - uprawnia do zainstalowania programu tylko na jednym komputerze i zakazuje dalszego jego udostępniania;

*grupowa - zezwala na użytkowanie programu w sieci lub zestawie komputerów, przy czym zazwyczaj jest określona ich maksymalna liczba.


3. Odpowiedzialność karna:
Zgodznie z at.79 polskiego prawa autorskiego producent programu, którego prawa naruszono, może zażądać:
*zwrócenia korzyści uzskanych w wyniku takiego naruszenia,
*w szczególnie rażących przypadkach potrójnej ceny i naprawienia wyrządzonej szkody,
*usunięcia nielegalnie pozyskanych treści,
*skonfiskowania sprzętu , kóry posłużył do przestępstwa.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz